Türk Hava Yolları, Alaturka Records ile dünyadaki uçuş noktalarına Türk müziğini uçurmaya başladı. Dünyanın en çok sayıda uçuş parkuruna sahip havayolları arasında yer alan THY, “Turkish Airlines Alaturka Records Concert Series” başlığıyla düzenlenen konserlerle, Türkiye’nin derin ve tarihi köklere dayanan müzik kültürünü, dünyanın önde gelen kültür başkentlerine taşıyarak geniş kitlelerle bir araya getirecek.

 

DSC00349

 

Türkiye’nin son yıllardaki müzik dünyasına önemli bir çıkışla imza atan Alaturka Records’un vereceği konserler, sahneleneceği ülkelerin sanatçılarıyla ilgi çekici buluşmalara ve kültürlerarası ortak çalışmalara da evsahipliği yapacak.

Türk Hava Yolları Alaturka Records Konser Serisi, “Ertuğrul faciası”nın yaşandığı 1890 yılına tarihlenen Türk-Japon dostluğunun 125. yıldönümü anısına Japonya’da, 12 Aralık 2015 saat 18.00’de Osaka’da Mielparque Osaka’da ve 14 Aralık 2015 saat 19.00’da Tokyo Hamarikyu Asahi Hall’da sergilenen performanslarla başladı. Alaturka Records’la sahneyi paylaşan Japon sanatçılarla sağlanan sürpriz diyaloglar, “uzak ülke yakın dost” Japonya’daki konserlere heyecan ve renk kattı.

Özenle hazırladığımız Türk müziği ve Japon müzisyenlerle ortaklaşa yaptığımız Japon müziği, dinleyiciler tarafından hem büyük bir şaşkınlık, hem de beğeniyle karşılandı. Osaka konserine çocuk Japon davul ekibi, ünlü bir Japon solist ve geleneksel Japon davul orkestrası katıldı. Özellikle konserimize memnuniyetle kabul ettiğmiz engelli çocuklardan oluşan davul orkestrasının gösterisi, sahnedeki sanatçılar ve salonu dolduran dinleyiciler tarafından gözyaşlarıyla izlendi, büyük bir takdirle karşılandı. Her iki konserde de Türk ve Japon sanatçıların tamamının birlikte seslendirdikleri Türkçe ve Japonca eserler, iki kültürün kucaklaştığı büyük bir gösteriye dönüştü.

Büyük bir başarıyla geçen konserlerin ardından Türk ve Japon sanatçılar bir sevgi yumağı oluşturarak, gelecek dönemlerde de bir araya gelip ortak müzikler yapma arzularını dile getirdiler.

Türk Hava Yolları’nın Türk Musikisi Vakfı işbirliği ile düzenlediği ve Türk geleneksel müzik kültürünün dünyaya en geniş ve en sistemli bir şekilde açılımını sağlayacak olan konser serisi, THY’nin yeni boarding müziklerine imza atan Uğur Işık’ın sanat yönetmenliğinde çalışmalarını sürdüren Alaturka Records’un, ABD, Almanya, Fransa, Avusturya, İtalya, İngiltere, Hollanda, Belçika, İspanya, Çin, Güney Kore, Endonezya, Güney Afrika ve Rusya gibi ülkelerdeki uçuş noktalarında 2016-2017 sanat sezonu boyunca devam edecek.

Galeri;